Özge Alkışçı
by on Şubat 29, 2016
173 Görüntüleyenler
Zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik!
Zamane gençlerine baktığımızda ki onlardan biri de benim, haz devrinin emirlerine boyun eğmiş sadece bu dünyada sıkışıp kalmış olduğunu görürüz. Devir açıp devir kapatan ataları olduğunu unutan, kendi eliyle kendini batıya teslim eden bir nesil olup çıktık. Üstad Necip Fazıl ne demiş Gençliğe Hitabesinde : "Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, öcünün dâvacısı bir gençlik...". Fakat biz bırakın bunların davasının peşinde koşmayı önümüzden alınana da önümüze konulanına da ses etmeyen bireyler haline geldik. Değişen ne? Bana kalırsa tamamen maneviyattan uzaklaşıp maddiyatta boğulmamız. Sebeplerini irdeleyecek olursak eğer karşımıza şu sonuç çıkar : Günün şartlarına dini, dili, davayı unutarak ayak uydurmak.
Bizim özelliklerimizden biri de artık tek başımıza bir birey olduğumuzu unutmamız ve eğer biz yoksak kimse yoktur presibinden uzaklaşmamız. Sürekli birilerinden bir şeyler bekler, ister olduk. Bırakın bir topluluğu aile içinde bile konuşmayan, kendi yarattığımız a'sosyal' medyadan kafasını kaldırmayan genç bir nesiliz. Karşılıklı oturup sohbet edilen, tartışmalar yapılan ortamlardan çok çok uzağız; çünkü hiçbirimiz "ben" değiliz. Fikrimiz, davamız yok. Elimizde yine "ben" olmayan varlıkların beğenileri, yorumları var sadece sanki ne halta yarıyorsa! Nasıl olduğumuzu tartışırsak geceyi gün ederiz ama nasıl olmamız gerektiğini şu cümlelerle özetleyebilirim sanırım : "Kim var?" diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan fert fert "ben varım!" cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur!" duygusuna sahip bir dâva ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik...".
Bu konu üzerine yazılıp çizilecek çok şey vardır muhakkak lakin benim dilim bu kadarına döner. Bitirmeden önce başlığa gelecek olursak eğer tüm bu sorunlara bir iki adım geriden bakacak olursak karşımıza çözüm olarak şu çıkar : " Zamana ve mekana teslim olmaktansa, zamanı ve mekanı elimizde tutmak için gereken iradeyi kendi önümüzden bulup çıkartmak.". Zorlu ve sancılı bir kendini bulma dönemi olacağı aşikar lakin zaten bizim özümüzde de kolay olan her şeyi reddeden bir maneviyat var; çünkü kolaylık varlıkların işidir "ben"lerin değil.
Posted in: Toplum
2 Liked
2 people like this.
F. Vural YILMAZ
Gerçekten çok güzel yazmışsın. Şukunu verdim. Bireyde özgüven duygusu olmalı aslında. Toplum arkasına saklanmamalı. Güzel bir dille ifade etmişsin. Tabi bu özgüven bencilliğe dönüşmemeli. Dönüşürse toplum kültürü yine oluşmaz. Ayarını tutturmak gerekiyor. Lakayıt olmadan kendine güvenen toplum ahlak...View More
  • Like Mart 1, 2016
  • Özge Alkışçı
    Kesinlikle katılıyorum Mehmet günümüzdeki toplum giderek yozlasma yoluna giriyor malesef. Buna dur diyecek yine biziz.
  • Like Ekim 27, 2016