Ümit Turhan
by on Mart 6, 2016
186 Görüntüleyenler
Yazıma nasıl başlamayı bilmiyorum. Amacım ve yegane emelim; ulusum, vatanım ve değerlerim uğruna canım pahasına dürüstlük ve adaletle hükmetmekle namusum için savaşmaktır. Geldiğimiz nokta dünya devletlerinin tümü dahildir ki bir algı yöntemiyle savaş halidir. Her kesim kendi çıkarları ve gelecekleri için, toplumun cahil kısmını kullanarak ülke içlerinde karışıklık ve kargaşa çıkarma yolundadır. Bu bariz bir şekilde görülmekle kalmamakta aynı zamanda akıl edilmektedir. Ne yazık ki üzülerek söylemek zorundayım. Ülke gençlerimizin, ki bunların çoğu üniversiteli genç, okuduğu kitaplar veya yazarların içimizi karıştırmak isteyen ülkelerde basıldığı ya da yaşadığı yazarlardır.
Herkesin bildiği gibi sahip olduğumuz yazarların hiçbirine itibar edilmemekte ve hepsinin yobaz olduğu, okudukları yazarlar ya da kitaplar tarafından okuyan(!) kişilere aktarıldığı ve benimsetildiği açık bir gerçektir. Herkesin ağzına geleni söyleyerek özgürlüğün arkasına sığındığı bu dönemde, zamanın da zekası ile hapse düşmüş ve özgürlük dememiş yazarlar aklıma geliyor. Evet gençler, bizler için önemimizi anlatan yazarları hatırlayın. Fikri düşüncelerini benimseyin ya da benimsemeyin kendi fikrinizi geliştirin. İnceliğin nerede nasıl olacağını devletinizin ülkenizin bayrağınızın değerlerinizin kıymetini öğrenmek için düşünce adamlarını okuyun ön yargılarınızı kaldırın ve okuyun.
Şimdi sende onlardansın diyebilirsiniz. Ben vatanını, bayrağını ve değerlerini sevenlerdenim. Siz onlara yobaz diyorsunuz belki sağcı diyorsunuz özgürlükten dem vuruyorsunuz. Gidin okuyun bakalım kitaplarını yazılarını sizin okuduğunuz devrimci sosyal özgürlükçü olan yazarlarınızdan daha özgürler daha cesurlar. Kalemleriyle vatan savunuyorlar. Gençliğe ışık tutmaya çalışıyorlar.
Kısaca şunu söyleyeyim size. Anlattığım yazarlar var ya hani kimisi aydın der kendisine ya da özgürlükçü. Gidin bakın sözlerine ağırlık var mı? İncelik var mı? Yok! Necip Fazıl sebep kelimesini yirmi farklı kelimeyle anlatıyor. Alın size özgürlük farklılık zenginlik. Osman Yüksel Serdengeçti, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve daha niceleri. Kendi değerlerinizi edebiyatınıza anlam katmış insanları okuyun.
Boş kitaplar okumuş o kadar çok boş insan var ki neye muhalif olduğunu bilmeden savuruyor kelimeleri. Acizlik işte bu neden biliyor musunuz? Çünkü okuyanla savaşacak kadar bilgisi yok hep boş okumuş boş bakmış dolduruşa gelmiş sonra kalkmış adam ülkesine sövüyor. Kendini bilmez diyorlar bunlara kendini de geçtim varlığından bile şüphe duyuyorlar kendileri.
Son olarak Necip Fazıl’ın gerçekleri söylediği sözle bitiriyorum.
Fakat, ey genç adam, senin için, seni kandırmak ve hakikate yüzde yüz zıt bir şeye inandırmak için sahte ilim yapılmıştır.
Bunu düşün!
Necip Fazıl Kısakürek -1959
Üstad düşün demiş ben düşünmeye başladım ve gerçekleri görüyorum sizde deneyin.
Posted in: Toplum